A kardiológia jelentősége
A fejlett nyugati társadalmak emberének életvitele ma már olyan mértékben kedvez a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának, hogy napjainkban ezek a vezető halálokok közé tartoznak. Többek között a mozgásszegény, stresszes életmód, az ebből (is) következő elhízás, a helytelen táplálkozás, a cukorbetegség, és számos káros szenvedély miatt nagyon gyakori például a szívinfarktus vagy a stroke.
Ezeknek a betegségeknek a megelőzésében, illetve kezelésében a kardiológiának kiemelt szerepe van. Nélkülözhetetlen évi rendszerességgel a szívgyógyászati szakvizsgálat, szűrés felkeresése, hiszen sok szív- és érrendszeri betegség alattomosan, különösebb előjel nélkül jelenik meg és okoz tartós károsodást vagy akár halált. A rendszeres szűrés segít abban is, hogy felismerjük az egyéni rizikófaktorokat, továbbá szakorvosunk tanácsokkal is ellát, hogy mit tudunk tenni mi magunk a megelőzés érdekében. Ha már kialakult a baj, szintén kardiológus iránymutatása alapján történik a betegségek megfelelő, szakszerű, modern kezelése.
Mikor forduljunk kardiológushoz?
Ha a lentebb felsoroltak közül akár egy is jellemző Önre, mindenképp érdemes kardiológus szakorvoshoz fordulni:
- a családtagok között többeknél is előfordult már szív- és érrendszerrel kapcsolatos megbetegedés,
- visszatérő mellkasi fájdalmat, rendszertelen szívverést érzünk,
- magas vérnyomásunk van,
- cukorbetegek vagyunk,
- fizikai aktivitás esetén nagyon gyorsan elfáradunk,
- gyakran lép fel szédülés, fejfájás, légszomj,
- mozgásszegény, ülő életmódot folytatunk,
- gyakran ér minket stressz,
- túlsúlyosak vagyunk,
- vizesedésre, végtagok dagadására hajlamosak vagyunk,
- magas húgysav- és koleszterinszint esetén,
- rendszeres dohányzók, kávé- és alkoholfogyasztók vagyunk.
A kardiológiai vizsgálat és az annak során használt vizsgálati eszközök
A kardiológiai szakrendelésen nemcsak a beteg kikérdezése, tüneteinek feljegyzése történik meg, hanem az alábbi eszközök is szükségesek lehetnek a diagnózis felállításához:
- EKG (elektrocardiographia),
- szívultrahang (echocardiographia),
- 24 órás EKG- és vérnyomásvizsgálat,
- terheléses vizsgálat (ergometria).
- BKI (boka kar index szűrővizsgálat) - érdoppler
A BKI szűrővizsgálat egy fájdalommentes műszeres vizsgálat, mely során a vérnyomásmérő és az ultrahang doppler-mérőfej segítségével egyszerre mérjük a vérnyomást mindkét karon és lábon. Ezzel a vizsgálattal kimutathatók a keringési zavarok, megállapítható az esetleges érszűkület súlyossága.
Amennyiben Ön
- dohányzik,
- magas a vérnyomása,
- cukorbeteg,
- érelmeszesedése van,
- magas a koleszterinszintje,
- diagnosztizált koszorúér betegsége van,
a BKI vizsgálat elvégzését feltétlenül javasoljuk.
A páciens kórelőzményének felvételét, valamint a szükséges műszeres vizsgálatok elvégzését és értékelését követően állítja fel a kardiológus a diagnózist. Minden vizsgálatról, annak pontos menetéről orvosunk alapos, mindenre kiterjedő tájékoztatást fog adni. Ne felejtsük el már az első alkalomra magunkkal vinni korábbi leleteinket! A pontos diagnózishoz, egyes betegségek kizárásához indokolt lehet más szakterületek, szakorvosok bevonása, ilyen esetben kezelőorvosunk a megfelelő helyre fog irányítani minket. Miután sikerült a betegséget pontosan azonosítani, a szakorvos kiválasztja az egyénre szabott kezelési módot. Szükség esetén javaslatot tesz az életmódváltással kapcsolatos teendőket illetően, valamint megbeszélésre kerül a kontrollvizsgálatok időpontja is.