Mit kell tudni a PCR-tesztről?
A PCR-teszt a koronavírus RNS-ének, annak örökítőanyagának kimutatására irányuló eljárás. Mivel magának a vírusnak a jelenlétét mutatja ki, ezért a legmegbízhatóbb vizsgálati módszerként tartják számon. A mintát a garat és az orr nyálkahártyájáról veszik. A teszt eredménye alapján a páciensről kiderül, hogy fertőzött-e a vírussal, így képes-e megfertőzni a környezetében lévőket. A PCR-teszt emellett arra is szolgál, hogy a már korábban pozitívnak bizonyuló betegekről kiderüljön, hogy a fertőzés még fennáll-e az esetükben. Amíg a betegség tart, addig a PCR-teszt eredménye is pozitív lesz.
A megbízhatóság mellett a PCR-teszt másik nagy előnye, hogy már néhány nappal a fertőzést követően kimutatja a vírus jelenlétét. Túl korai mintavételnél előfordulhat, hogy a fertőzöttség még nem mutatható ki, ebben az esetben néhány nappal később érdemes ismételten elvégezni a tesztet.
Mikor javasolt PCR-tesztet csináltatni?
Egyes jogszabályok megkövetelik, hogy csak negatív koronavírus-teszt birtokában végezhetők bizonyos tevékenységek (pl. munkába állás, munkába való visszatérés, stb.). Ha ránk nem vonatkozik ilyen kötelezettség, de felmerül bennünk a fertőzöttség gyanúja, javasolt, hogy elvégeztessük a PCR-tesztet.
Különösen az alábbi szituációkban szükséges, illetve javasolt részt venni tesztelésen:
- külföldi utazás előtt és után,
- munkába álláskor, munkahelyváltáskor, munkába való visszatéréskor,
- rokonlátogatás előtt,
- ha koronavírusos személlyel vagy tárggyal került kapcsolatba,
- műtéti beavatkozások előtt,
- ha koronavírusra utaló tüneteket észlel magán.
Mik a koronavírus leggyakoribb tünetei?
Szerencsére az esetek többségében a koronavírus tünetek nélkül vagy enyhe panaszokkal zajlik le, azonban az időseknél és a krónikus betegségekben szenvedőknél jóval nagyobb a kockázata, így akár halálos szövődmények kialakulásához is vezethet. A koronavírus ma még meglehetősen kiszámíthatatlan, mivel fiatal, egészséges embereknél is okozhat válságos állapotot. Hogy ennek pontosan mi állhat a hátterében, arra ma még az orvostudomány nem találta meg a választ.
A leggyakrabban az alábbi tünetek fordulnak elő:
- izomgyengeség, levert állapot, a betegnek nehezére esik felkelni is,
- köhögés, torokfájás,
- légszomj,
- fejfájás,
- láz vagy hőemelkedés,
- íz- és szagérzékelés hiánya,
- hányás, hasmenés.
Hogyan készüljünk a PCR-tesztre?
Ahhoz, hogy minél pontosabb eredményt kaphassunk, fontos betartani néhány előírást a PCR- teszt elvégzése előtt.
A mintavétel előtti 4-5 órában az alábbi tevékenységeket tilos végezni:
- ne egyen, ne igyon (még vizet sem),
- ne mosson fogat, ne öblögesse a szájüreget, garatot,
- ne rágózzon,
- ne használjon semmilyen leheletfrissítő készítményt (pl. cukorkát, szájvizet),
- ne dohányozzon!
A vizsgálaton csak a szájat és az orrot elfedő maszkban jelenhet meg, sál vagy kendő használata nem elfogadható.
Hogyan történik a mintavétel a PCR-teszt során?
A mintavételt megelőzően klinikánk munkatársai kikérdezik, hogy vannak-e a koronavírusra jellemző tünetei, illetve megmérik a testhőmérsékletet.
A nyálkahártyatörlet levétele steril mintavételi pálcákkal történik, először a felső garatívből, majd az orrnyálkahártya felszínéről. A két törletet ezt követően belemossuk az úgynevezett stabilizáló inaktiváló médiumba. A pálcákat veszélyes hulladékként kezeljük a továbbiakban.
A mintákat laboratóriumi körülmények között vizsgálják, a vizsgálat eredménye pozitív vagy negatív lehet.
A mintavétel ugyan nem fájdalmas, de kellemetlen érzéssel, öklendezéssel járhat, a hirtelen fejmozdulatok mindenképpen kerülendők.
A PCR-tesztet igénybe vevő személy az eljárást otthon, saját kezűleg nem végezheti el, mivel az speciális eszközöket és szaktudást igényel. A szakszerűtlen mintavétel téves eredményhez vezethet! Munkatársainknak megvan a szakszerű mintavételhez szükséges képzettségük és gyakorlatuk, valamint el vannak látva a legszigorúbb járványügyi előírásoknak megfelelő védőfelszereléssel az Ön maximális biztonsága érdekében.
Milyen pontosságú a PCR-teszt?
Mivel a PCR-teszt a vírus RNS-ét mutatja ki, ezért a legmegbízhatóbb eljárásnak minősül. Ebből adódóan a vizsgálat pontossága meghaladja a 95%-ot.
Mennyi idő alatt kapom meg a PCR-teszt eredményét?
Ha a PCR-teszt eredményére sürgősen lenne szüksége, akkor ezt jelezze munkatársainknál!
Nem sürgős esetben az eredmény rendszerint 24 órán belül megszületik. Ha a fertőzöttség fennáll, akkor a hatályos jogszabályoknak megfelelően a pozitív eredményről tájékoztatjuk az illetékes hatóságot.
Ha korábban már pozitív tesztet produkált, akkor a gyógyulttá nyilvánításhoz két, negatív eredménnyel járó mintavétel szükséges, melyek között 48 órának kell eltelnie.